Arvutiga töökohal möödub tööpäev tavaliselt arvutisse andmete sisestamise ja nende lugemisega. Kui sisestatavaid andmeid tuleb lugeda paberilt, on selline töö silmadele koormav, sest vaadata tuleb erineva nurga all asuvaid erineva heleduse ja valgustustasemega pindu. Sellisel töökohal on õige valgustuslahendus eriti oluline. Sisevalgustusstandardis EVS-EN 12464-1 toodud taustavalgustuse loomine töökoha kaugemas vaateväljas ning ruumi seinte väljavalgustamine aitavad pinges silmadel kergemini kohaneda ning rahuneda. Seevastu töötamine pimedas ja ka tumedate seintega ruumis väsitab silmi ning tekitab stressi. Valesti valitud või paigaldatud valgustid, ebasobiv spekter võivad arvuti taga töötamise muuta painajalikuks ning läbi stressi halvendada töötulemust. Kindlasti ei tohi valgustus väreleda. Need, kes veedavad oma tööpäevad põhiliselt arvuti taga, peaksid aga teadma elementaarseid nõudeid oma töökohale tagamaks silmadele nende heaolu. Arvuti kuvar peaks asuma vähemalt välja sirutatud käe kauguses ja jääma oma keskosaga silmade kõrgusele. Kui tekst jääb siis liiga väikeseks, tuleb teksti ka vastavalt suurendada. USA optometristid soovitavad silmi iga 20 minuti järel puhata. Reeglist 20-20-20, mida laialt propageeritakse, tuleb aru saada nii: iga 20 minutilise arvutitöö järel tee 20 sekundiline paus vaadates 20 jala (6,1 m) kaugusse. See on vajalik selleks, et ainult lähedale vaadates pingutatakse ainult teatud silmalihaseid. Kaugele vaadates pingutatakse ka teisi lihaseid. Ka tuleb silmi pilgutada, sest arvutiga töötades kiputakse pilgutamist unustama. Lähemalt võib teemast lugeda 2017. aasta Elektriala nr 4 ja nr 5 artiklitest, mille saab alla laadida Erialaste artiklite rubriigist.

 

 

 

Kontakt

Tallinn, 12614, Harju maakond

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
+372 5119 708

Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ
Reg.kood 11731729

Külastajaid

Meil on lehel 26 külalist ja 0 liiget

TTIB-st

Nüüdisaegne valgustustehnika areneb pidevalt, luues uute valgustusalaste tehnoloogiate ja juhtimisviiside kasutamisega võimaluse energiasäästuks. Leedtehnoloogia kiire areng nõuab pidevat kursisolekut uute teadmiste rakendamise valdkonnas ning orienteerumist väga erineva kvaliteediga toodete hankimisel. Valguse ja valgustuse mõju tervisele ja töövõimekusele on seni alahinnatud. Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ tegevusalaks on valgustustehnika valdkond pakkudes turvatunnet oma valgustusalaste otsuste langetamisel.