Sisevalgustusstandard EVS-EN 12464-1:2011 annab juhised, milline peaks olema korralikult valgustatud töökoht ilma, et koormaks töötaja tervist ega viiks töötulemust alla. Ainult valgustustiheduse nõuetega arvestamine ei taga stressivaba töökeskkonda. Hea keskkonna loomisel on vaja teada palju rohkem, alates valgustustehnilistest nõuetest kuni psühholoogiliste mõjuteguriteni välja. Standardid töötatakse välja keskmise töötaja jaoks. Samas ei vasta ükski inimene täpselt keskmistele näitajatele ja seetõttu on täiesti loomulik, kui keegi vajab oma töötegevuseks rohkem või vähem valgust või hoopis paremat spektrit, mis vähendaks värvide nägemisel lisastressi. Osadel inimestel võimaldab parema spektriga valgustus paremini oma tööle keskenduda ning õhtuti peale tööd avastada, et tavapärane tööjärgne väsimus puudub. Kindlasti tuleks valgustuse projekteerimisel üle kontrollida strateegiliste töökohtade räigus ja silindriline valgustustihedus vältimaks edasisi probleeme lahenduses. Tööandja peab garanteerima oma töötajatele nõuetekohased valgustustingimused. 


Juhitava valgustuslahenduse korral, kus töötaja saab ka ise määrata talle sobiva valgustustaseme, on töötaja tunduvalt produktiivsem ning oma töökohaga rahulolevam. Lisaks võimaldab kohaloleku-, liikumis- ja päevavalgusandurite integreerimine süsteemi säästa elektrienergiat. Kuigi selliste süsteemide ostuhind on tavalistest süsteemidest mõnevõrra kallim, on see ühekordne kulu. Igakuised väiksemad elektrienergia arved ning produktiivsemast tööst tulenev sääst aitavad üldkulusid hoopis alandada. Koos valgustusenergia kuludega vähenevad ka kulud sisekliimale, kui sisekliima süsteem on õigesti häälestatud.

Tööandjad, kes oma väljaõpetatud töötajatest ka tõeliselt hoolivad, võiksid kaaluda muutuva valge valgusega lahendusi, mis tagavad töötajatele mitte ainult produktiivsuse, vaid aitavad ka säilitada nende tervist ning muuta isikliku elu nauditavamaks.

 

Kontakt

Tallinn, 12614, Harju maakond

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
+372 5119 708

Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ
Reg.kood 11731729

Külastajaid

Meil on lehel 16 külalist ja 0 liiget

TTIB-st

Nüüdisaegne valgustustehnika areneb pidevalt, luues uute valgustusalaste tehnoloogiate ja juhtimisviiside kasutamisega võimaluse energiasäästuks. Leedtehnoloogia kiire areng nõuab pidevat kursisolekut uute teadmiste rakendamise valdkonnas ning orienteerumist väga erineva kvaliteediga toodete hankimisel. Valguse ja valgustuse mõju tervisele ja töövõimekusele on seni alahinnatud. Tiiu Tamm Inseneribüroo OÜ tegevusalaks on valgustustehnika valdkond pakkudes turvatunnet oma valgustusalaste otsuste langetamisel.