Prindi
Kategooria: Ruumi kujundajale


... et valguse ja värvi koosmõjul luuakse vastav ruumimiljöö. Valguse ja ruumi värve peab oskama segada nii, et ruum täidaks talle pandud ülesannet. Valguse värvi ja ruumi värvi mõjul luuakse erinevaid meeleolusid. Mustade seinte ja lagedega ruumid on hea töökeskkonna kujundamisel kogu maailmas moest väljas, sest väsitavad ja ängistavad seal töötavaid inimesi. Eriti oluline on see näiteks klassiruumides, kus õppurid peavad istudes vaatama alt üles poole õpetajale või tahvlile. Mustas laes tekkiv valguse kontrast on aga tugevaks räiguseks vaateväljas. Ka töökohtade sisevalgustuse standard taunib tumedaid lagesid ning seinu, kuna tekitab nendes ruumides pikaajaliselt viibijatele erinevaid probleeme. Samas on üsna kummaline kohata spordisaalides tumedaid seinu ja lagesid, sest tumedad pinnad neelavad valgust ega peegelda seda ruumi tagasi. See jätab ruumist vähese valgustusega mulje. Selleks on kehtivas sisevalgustuse standardis toodud sisse mõiste "visuaalne vastuvõtlikkus", mida mõõdetakse vaatevälja jääva heledusega.

...liiga ühtlase heledusjaotusega ruumid muudavad töökeskkonna igavaks, tegevust mitte motiveerivaks, liiga kirjud aga teevad inimese närviliseks ja tasakaalutuks.

...efektlahendus ei sobi tööruumi, kus inimesed kestvalt viibivad ja efektid jäävad töötajate pidevasse vaatevälja.

...hoolikalt peab klaasseintega ruumide korral lahenduse läbi mõtlema, et ei tekiks pideva räiguse ohtu. Ka klaasseintel tekkivad peegeldused häirivad töötajaid. Inimesed on vaatevälja äärealadel tekkivate häirivate tegurite suhtes palju tundlikumad.

...kehtiv "Töötervishoiu ja tööohutuse seadus" tunnistab valgustuse puudused füüsikalisteks ohuteguriteks. Sisevalgustuse standard EVS-EN 12464-1 õpetab, mida tuleks jälgida, et valgustus ei muutuks füüsikaliseks ohuteguriks. Kellel standardiga tutvumiseks puudub võimalus, peaks koostööd tegema elektriprojekteerijaga, kes selles valdkonnas ka erudeeritud peaks olema.

...eramute sisekujundusprojektidesse on sageli iga poole meetri järel paigaldatud nn punktvalgustid, mis on suured energiaraiskajad ega muuda ka kodu sugugi hubasemaks. Probleeme võib tekkida ka viimase korruse soojusega, kui see läbi valgustiaukude ruumist väljub.

... Valgus mõjutab meid nii otseselt kui kaudselt. Sageli, soovides saada ruumi rohkem valgust, võib sellega kaasneda valguse nähtamatu negatiivse mõju kasv. Viimastel aastatel on leedvalgustus muutunud ka Eestis üha populaarsemaks, vähendades kulusid valgustusenergiale, mis on igati tervitatav. Paraku, nii mõnedki inimesed on märganud, et teatud tüüpi leedvalgustuse all olles hakkab pea tavapärasest sagedamini valutama, esineb keskendumisraskusi vms. Kodudes on üha sagedasem, et vanemad lähevad juba magama, kuid väikelastel ei tule kuidagi uni. Viimasel juhul võib süüdlaseks olla nii leedvalguse sinise spektriosa liiga suur intensiivsus ka kollasena näiva valguse puhul kui ka õhtune leedidel põhinevate nutiseadmete liiga pikk kasutamisaeg. Nimelt mõjutab unehormooni tootmist silmas olev melanopsiini sisaldav ganglionrakk ipRGC, mis sinise spektriosa mõjul annab organismile käsu minna üle päevasele ärkvelolekule. Väikelapsed on valguse kvaliteedi osas väga tundlikud, sest nende närvisüsteem ja silmaläätsed ei ole veel välja kujunenud igasuguse valguse all olemiseks, mistõttu kuuluvad nad riskirühma. Vähene uneaeg mõjutab igaühe tervist negatiivselt. Peavalu, keskendumisraskuste ja kummalise käitumise probleemi põhjus võib seisneda nii magamatusest tingitud depressioonis kui ka valgustuse varjatud külgedes nagu näiteks ebakvaliteetne spekter, vale valgustite valik või paigutus, aga ka valguse värelus. Teadlased on välja selgitanud, et sinispektri mõju ei pruugi olla ainus und pärssiv tegur, vaid oluline on kogu valguse hulk ja selle all viibimise aeg. Ka vähirakkude areng pidurdub öösel täielikus pimeduses magamise ajal. Arvatakse, et ka rasvumise, veresoonkonnahaiguste ja 2.tüüpi diabeedi tekkes on süüdlaseks öine magamisruumi valgustus. Ka mahe hämardatud valgustus une ajal mõjutab organismi negatiivselt. 

Alates 2005. aastast hakkas Tööinspektsioon nõudma töökohtadel, et valgustuse värelus puuduks. Kahjuks on leedvalgustuse puhul värelus osade toodete puhul sagedaseks kaasnähuks, kui tootja ei ole sellele piisavalt tähelepanu pööranud. Ka osade tootjate leedlambid, mida ostetakse koju hõõglampide asemele, värelevad. Väreluse tuvastamine läbi telefonikaamera ei ole enam võimalik, sest tänapäevased nutitelefonide kaamerad on muutunud nii tundlikuks, et moonutavad tegelikku pilti. Selleks on vaja spetsiaalseid mõõteriistu. 2019.a. detsembris vastu võetud EL määrus "Ecodesign Requirements for Light Sources and Separate Control Gears" teeb liiteseadiste, lampide ja valgustite tootjatele kohustuse järgida värelusele kehtestatud piirmäärasid. Määrus astub väreluse osas jõusse 1. 09 2021.  Lastele saab õhtuseks nutiseadmete kasutamiseks reegleid kehtestada, kuid siis peavad ka täiskasvanud neile eeskujuks olema. Veel parem - nutiseadmete kasutust tuleks nendest veel rikkumata laste puhul kaugemasse tulevikku lükata. Nutisõltuvust on aastaid võrreldud heroiinisõltuvusega. Seetõttu on üsna kummaline vaadata ja kuulda tuntud inimesi raadios ja teleris oma nutisõltuvusega eputamas. Just nemad peaksid olema eeskujuks.

Valgusarvutusprogrammides kasutatavad räigusarvutused ei ole leedvalgustuse jaoks piisavad, sest hetkel veel puudub leedvalgustuse jaoks sobiv räigusarvutusvalem. Ka on tavapäraselt kasutatav UGR väärtus kontoritöötaja jaoks, kes vaatab horisontaaljoonest 20 alla poole, kuid mingi indikatsiooni see väärtus siiski annab. Ka on viimasel ajal toodud räigusarvutustesse välisvalgustuses kasutatav GR väärtus, mille vaatenurk on samuti 20 horisontaalist alla poole. GR arvutust lubatakse kasutada uues spordivalgustuse standardis EVS-EN 12193:2019. Lubatud räiguse väärtused on kõik antud vaatesuunaga 20 horisontaalist alla poole.

Kvaliteetsetel leedvalgustitel on aga suured eelised traditsiooniliste valgustite ees, kui soovitakse kasutada näiteks adaptiivset valgusjuhtimist, mis simuleeriks päevavalguse värvi ja valgustaseme muutust ruumis, või muuta valguse värvi ja valgustaset ise vastavalt tegevusele ja vajadustele. Tüüpiline viga, mida tehakse leedvalgustuse arvutustel, on liiga kõrge hooldeteguri kasutamine siseruumides. See tähendab reaalselt tunduvalt lühemat kasutusaega, kui lubab seda tootja, kuna iga valgusallika korral valgusvoog aja jooksul väheneb. Seega, tagamaks valitud leedvalgustitele lubatud pika eluea ja saavutada väiksem energiakulu, tuleks eelistada juhitavaid leedvalgusteid. Kuid ka leedvalgustuse juhtimislahenduste valikul on teadmised olulised. Täna on teadlased kindlalt veendunud, et meie produktiivsus ja tervis sõltuvad otseselt päeva jooksul saadud valguse värvsustemperatuurist ja spektrist. Hommikusel ajal on päeva käivitamiseks vaja silmade ees rohkem valgust, õhtusel ajal aga kollasemat ja vähemat valgustaset valmistamaks meid ette kosutavaks ööuneks. Digiseadmed, sh arvutid, telerid ja nutiseadmed, sisaldavad oma valguses õhtuseks ajaks liiga palju äratavat sinist spektrit lükates valgustundlikel inimestel ööune aega 2 - 3 tundi edasi. Täna on teadlased veendunud ka selles, et stressis inimese korral võib lõõgastavast tegevusest nutiseadmes enne magama minekut olla uinumiseks siiski ka kasu, kuna võib vähendada stressi põhjustavaid mõtteid.